Program

IVS2017 Sunday September 10- Main Program

08:00-08:45         

Registration and Gathering
Lopatie Conference Center, WIS

08:45- 09:00

Welcome
Prof. Igor Rahinov, IVS president

09:00-10:00

Plenary Session 1 - Where Materials meet: Passivation and Activation of Semiconductor and Metal Surfaces

Speaker: Prof. Anthony J. Muscat
Chair, Department of Chemical and Environmental Engineering, University of Arizona

10:00-10:30

Coffee Break

10:30-12:30

Parallel Morning Sessions  
Lopatie, Schmidt lecture hall and Wix 3D auditorium
A-Photonics and plasmonics

B- Bio-Interfaces and Bio-Engineering

C-Nanomaterials: Advenced Fabrication and Characterization

D-Responsive Surfaces and Electrochemistry

12:30-14:30

Lunch | Poster Presentations | Commercial exhibition

14:30-16:30

Parallel Afternoon Sessions

Lopatie, Schmidt lecture hall and Wix 3D auditorium

E-Energy and Sustainability

F-Mechanical Properties and Tribology of Soft and Biological Matter

G-Nanoelectronics and Spintronics

H-Spectrocopy and Surface Science

16:30 - 17:00

Coffee break

17:00-18:30

Plenary Session 2  | Award ceremony

17:00-17:40

Plenary lecture
Winner of the IVS excellence award for Research

17:40-18:30

Award ceremony

The IVS Excellence Award for Research;
The IVS Excellence Award for Surface Science;
The IVS female scientist award;
The IVS Poster award;
The Ofra Kalisky fund Excellence Award for Student Posters

18:30 – 19:00

IVS General Assembly 

 

Workshop Monday, September 11- Program

08:15 - 08:45

Gathering and registration

08:45 - 10:30

Gas and Liquid Etching of III-V Semiconductors
Antony Muscat, Univ. of Arizona & American Vacuum Society

 

10:30 - 11:00

Coffee break

11:00 - 12:00

Organic Monolayers
Chaim Sukenik, BIU

 

12:00 - 13:00

ALD and ALE
Michael Stokeley, Oxford Instruments company

 

13:00 - 14:15

Lunch

 

14:15 - 15:15

Surface Doping
Roie Yerushalmi, HUJI

 

15:15 - 15:45

Coffee break

 

15:45 - 16:45

Surface Characterization Tools
Yaakov Tischler, BIU

"Topological Semimetals and Beyond"- An external event, Lopatie Conference Center*
  A public talk by Prof F. Duncan M. Haldane (Princeton), the 2016 Nobel laureate in physics
 

 

16:45 - 17:15

Gathering and Refreshments

17:15 - 18:30

Entanglement: Einstein’s Gift to Quantum Mechanics, and its Central Role in Topological Quantum Matter

 

Parallel Morning Sessions

A- Photonics and Plasmonics
Chair: Dan Oron (WIS) | Location: Wix 3D

10:30-11:00

A1- Guy Bartal, Technion (invited)
Nanoscale control over Plasmonic singularities

11:00-11:20

A2- Ana Libster-Hershko, TAU
Guiding Surface Plasmon Polaritons on Curved Surfaces

11:20-11:40

A3- Alexander Palatnik, BIU
Organic Microcavity laser based on high gain Monolayer

11:40-12:00

A4- Lihi Efremushkin, BIU
Carbon Dots- Plasmons coupling

12:00-12:30

A5- Haim Suchowski, TAU (invited)
Broadband and Ultrafast near-field Spectroscopy and Imaging

 

 

B- Bio-Interfaces and Bio-Engineering
Chair: Shirley Shulman Daube (WIS) | Location: Schmidt

10:30-11:00

B1- Yael Hanein, TAU (invited)
Wearable technology for long-term high-fidelity Electrophysiology

11:00-11:20

B2- Rona Shaharabani, TAU
On Multiple Sclerosis and Biophysics

11:20-11:40

B3- Miran Liber Sasso, BGU
High-Order DNA Origami Structures for DNA Machines

11:40-12:00

B4- Alexandra Tayar, WIS
Programmable artificial cells on a chip

12:00-12:30

B5- Hanna Rapaport, BGU (invited)
Designed functional amphiphilic b-sheet peptides


 

C- Responsive Surfaces and Electrochemistry
Chair: Boaz Pokroy (Technion) | Location: Lopatie Presidential

10:30-11:00

C1- Ester Segal, Technion (invited)
Behavior of Bacterial Networks and their Antimicrobial Susceptibility on Silicon Microtopologies

 

11:00-11:20

C2- Hagay Shpaisman, BIU
Directed Material Assembly by Acoustic Forces

 

11:20-11:40

C3- Neta Elool Dov, WIS
Stimuli-Responsive Metallo-Organic Films for the Formation of Electrochromic Devices

 

11:40-12:00

C4- Keren Hakshur, TAU
Optical Method for Gases Sensing in Nano-Structured Birefringent Silicon Thin Films

 

12:00-12:30

C5- Daniel Mandler, HUJI (invited)
Nanoparticles Imprinted Matrices (NAIM): Detection of Nanoparticles Based on Their Size, Shape and Shell

 

 

D- Nanomaterials: Advanced Fabrication and Characterization
Chair: Amit Sitt (TAU) | Location: Lopatie Kimmel

 

10:30-11:00

D1- Yuval Yaish, Technion (invited)
Automated circuit fabrication and direct characterization of
carbon nanotubes vibrations - Optical imaging of CNTs

 

11:00-11:20

D2- Haim Weissman, WIS
Self-organization of Noncovalent Systems in Aqueous Medium – insights and applications

 

11:20-11:40

D3- Viraj Bhingardive, BGU
Soft Thermal Nanoimprint Lithography with Sub 100 nm Resolution

 

11:40-12:00

D4- Gilbert Daniel Nessim, BIU
Patterned growth of 3D forests of carbon nanotubes using reservoirs and overlayers

12:00-12:30

D5- Rafal Klajn, WIS (invited)
Tunable porous nanoallotropes prepared from binary nanoparticle superlattices self-assembled at the solvent-air interface

  

Parallel Afternoon Sessions

E -Spectroscopy and Surface Science
Chair: Tsachi Livneh (NRCN) | Location: Wix 3D

14:30-15:00

E1- Elad Gross, HUJI (invited)
High spatial resolution mapping of catalytic reactions on single particles

15:00-15:20

E2- Eren Baran, LBL-USA
Carbon Monoxide Adsorption and Oxidation on Copper Surfaces: From Atoms to Complexity

15:20-15:40

E3- Daniella Schweke, NRCN
CO2 interaction with ceria studied using quantitative TPD

15:40-16:00

E4- Miri Sinwani, BIU
Evidence of Different Enhancement Mechanisms in the SERS Spectra of C60

16:00-16:30

E5- Eli Kolodney, Technion (invited)
Velocity correlated clusters emission: A novel mechanism for surface sputtering by a large polyatomic projectile

 

F – Mechanical Properties and Tribology of Soft and Biological Matter
Chair: Shelly Tzlil (Technion) | Location: Schmidt

14:30-15:00

F1- Jay Feinberg, HUJI (invited)
Friction is Fracture: a new paradigm for the onset of frictional motion

15:00-15:30

F2- Haim Diamant, TAU (invited)
Screening, hyperuniformity, and instability in the sedimentation of irregular objects

15:30-16:00

F3- Avraham Be’er, BGU (invited)
Levy walk and intricate flow in bacterial swarming

16:00-16:15

F4- Ran Tivony, WIS
Modifying surface forces through surface potential regulation

16:15-16:30

F5- Eyal Karzbrun, WIS

Human Brain Organoids on a Chip Reveal the Physics of Wrinkling


 

 

G – Nanoelectronics and Spintronics
Chair: Doron Naveh (BIU) | Location: Lopatie Presidential

14:30-15:00

G1- Amos Sharoni, BIU (invited)
Ramp Reversal Memory – a new kind of memory in Transition Metal Oxides

15:00-15:20

G2- Kavita Garg, WIS
Electrically-bistable-molecular memory devices based on dithia-porphyrins electrografted on silicon

15:20-15:40

G3- Paul Tanmoy, Technion
Effect of Bias Voltages on Oxide Ion Conductivity of La2Mo2O9 Using Impedance Spectroscopy Genetic Programming

15:40-16:00

G4- Eran Mishuk, WIS
Electromechanical actuation devices based on Gd-doped ceria thin-films: fabrication and characterization

16:00-16:30

G5- Yoram Dagan, TAU (invited)
Reversing the polar discontinuity at oxide interfaces

 

H – Energy and Sustainability
Chair: Lioz Etgar (HUJI) | Location: Lopatie Kimmel

14:30-15:00

H1- Iris Visoly-Fisher, BGU (invited)
Stability of Perovskite Photovoltaic Materials and devices

15:00-15:20

H2- Sigalit Aharon-Elboher, HUJI
The effect of the alkylammonium cation on the optical and physical properties of organic-inorganic perovskite nanoparticles

15:20-15:40

H3- Noa Lachman-Senesh, TAU
Carbon Nanotubes Nanocomposite Morphology Tailoring (for Energy Storage)

15:40-16:00

H4- Yuval Ben-Shahar, HUJI
Semiconductor-Metal Hybrid Nanorods as Photocatalysts

16:00-16:30

H5- Dan Oron, WIS (invited)
New insights on halide perovskites and hybrid quantum dot-perovskite solar cells