Program

Program

33rd IVS Annual Conference Preliminary Program

9 September, 2015

David Lopatie Conference Centre at Weizmann Institute of Science

 

08:00 - 09:00             Registration and Gathering

8:30 -                         Equipment Exhibition

09:00 - 10:20             Plenary Session (The Helen and Martin Kimmel Hall) 

                                  Chair: Sidney Cohen (WIS)

 

09:00 - 09:10             Welcome – Prof. Shachar Richter IVS president

09:10 - 09:45              Plenary 1 Science and Engineering of Nanodiamond Particles – Gary McGuire (International Technology Center, USA)

09:45 - 10:20              Plenary 2 Brilliant Nanodiamond Particles – Olga Shenderova  (ADÁMAS Nanotechnologies Inc., USA)

10:20 - 10:50              Coffee Break (Lopatie Foyer)

10:50 - 12:50              Parallel Morning Sessions:

 

Session IA – Sustainability  (Kimmel Hall)  Chair: Yaniv Gelbstein (BGU)

 

10:50 - 11:20 IA1        Invited: Experimental and computational approaches in materials design for thermoelectric applications – Yaron Amouyal (IIT)

11:20 - 11:40 IA2        Ferroelectric films of bismuth ferrite with small band gap:  a first-principles study – Oswaldo Dieguez (TAU)

11:40 - 12:00 IA3        Influence of Flavins Adsorption on TiO2 in the Photo Oxidation Efficiency of Air Contaminants - Manjula Pandiri (IIT)

12:00 - 12:20 IA4        Thermal Stability of ZrO2-Al2O3 Coatings Deposited by Pulse-DC Magnetron Sputtering – Ido Zukerman (TAU)

12:20 - 12:50 IA5        Invited: Electrochemical Methods for the Study of Structural Sensitivity of Energy Conversion Catalysts – Brian A.Rosen (TAU)

12:50 – 13:10 IA6         Highly efficient Hole conductor free perovskite based solar cells    Lioz Etgar (HU)

 

Session IB –      Sensors  (Presidential Reception Room-“Hanassi”)  Chair: Hossam Haick (IIT)

 

10:50 - 11:20  IB1        Invited: Electrokinetically Enhanced Microfluidic Paper-Based Analytical Devices – Moran Berkovici (IIT)

11:20 - 11:40  IB2        Self-healing and flexible chemiresistor for pressure and analyte sensing – Tan-Phat Huynh (IIT)

11:40 - 12:00  IB3        Nanoparticle metallization of flexible Conducting Polymer Electrode – Rakefet Ofek Almog (JCE)

12:00 - 12:20  IB4        Electrostatically-formed Nanowires for Force sensing – Naomi Petrushevsky (TAU)

12:20 - 12:50  IB5        Invited: Peptide Functionalized Nanopore Sensors – Nurit Ashkenasy  (BGU)

 

Session IC –        Wetting (Goldwurm 3D Hall) Chair: Ed Bormeshenko (AU)

 

10:50 - 11:20  IC1       Invited: Adventures of Fluids meeting a Solid – Avi Marmur (IIT)

11:20 - 11:40  IC2       Invited: Wettability study in ESEM - from droplet to bubble characterization – Zahava Barkay (TAU)

11:40 - 12:00  IC3       Liquid adhesion and capillary actions at the nanoscopic level:  Direct observations of interactions between water  and single WS2 nanotubes.  – Ohad Goldbart (WIS)

12:00 - 12:20  IC4       Core(Fe)-shell(Au) nanoparticles obtained by solid-state dewetting of Fe/Au thin films. – Dor Amram (IIT)

12:20 - 12:50  IC5       Invited: Faceting of liquid oil droplets in water: when solid wets a liquid. – Eli Sloutskin (BIU)

 

Invited Session ID– Entrepreneurship Lab-to-Bench  (GM Schmidt Lecture Hall)

                              Chair:Yosi Shacham (TAU)

 

10:50 - 11:15  ID1        Invited: International cooperation - are we all losing an opportunity?  - Dan Vilenski (INNI)

11:15 - 11:40  ID2        Invited: Bridging the gap from academy to industry – Ramot and TAU perspective - Shlomo Nimrodi (TAU)

11:40 - 12:05  ID3        Invited: Extremal science - from academy to business – Simon Litsyn (TAU)

12:05 - 12:30  ID4        Invited: From Campus to the Marketplace: a collaboration challenge  – H. Milo (Aquagro)

12:30 – 12:50   ID5       Invited: The Fraunhofer Institute as an active bridge between Academy and Industry -

Rafael Wertheim (Fraunhofer Gesellschaft)

 

12:50 - 15:00            Lunch, Poster Presentations and equipment exhibition (Foyer)

14:10 – 14:50          Technical Interlude (Kimmel Hall) Vacuum Measurement Uncertainty

                                    – Geoff Lempert 

 

15:00 - 17:00            Parallel Afternoon Sessions:

 

Session IIA –     Nano-Scale Catalysis (Goldwurm 3D) Chair: Elad Gross (HU)

 

15:00 - 15:30  IIA1      Invited: Molecularly doped metals: A new family of catalysts – David Avnir (HUJI)

15:30 - 15:50  IIA2      Sonochemistry of Molten Metals – Aharon Gedanken (BIU)

15:50 - 16:10  IIA3      Effect of environment on catalytic performance of heterogeneous catalysts – Oz M. Gazit (IIT)

16:10 - 16:30  IIA4      Coordination-Based Molecular Assemblies as Electrochromic Materials – Michal Lahav (WIS)

16:30 - 17:00  IIA5      Invited: Hybrid semiconductor-metal nanoparticles as photocatalysts – Uri Banin (HUJI)

 

Session IIB – Low dimensional Structures (Presidential Room “Hanassi”)  Chair: Daniel Nessim (BIU)

 

15:00 - 15:30  IIB1      Invited: Superconductivity and magnetic order in low-dimensional carbon structures: current state – Pablo Esquinazi (University of Leipzig, Germany)

15:30 - 15:50  IIB2      UPS vs. XPS. What can we get?  - Tatyana Bendikov (WIS)

15:50 - 16:10  IIB3      Bandgap blue shift in MoS2: photovoltage spectroscopy has it different – Ilan Shalish (BGU)

16:10 - 16:30  IIB4      Steps and the Mechanism of Grain Boundary Motion in SrTiO3  - Hadas Sternlicht (IIT)

16:30 - 17:00  IIB5      Invited: 2D Materials for Electronics: From Graphene to Semiconductor Heterostructures – Doron Naveh (BIU)

 

Session IIC – Nano-Bio (Kimmel Hall) Chair: H. Daniel Wagner (WIS)

 

15:00 - 15:30  IIC1      Invited: Multilevel composite using carbon nanotube fibers (CNTF) – Israel Greenfeld  (WIS)

15:30 - 15:50  IIC2      Multi-Scale Structural Gradients Optimize the Bio-Mechanical Functionality of the Spider Fang –

Benny Bar-On (BGU)

15:50 - 16:10  IIC3    Solid State Electron Transport across Peptides: Importance of Coupling to Electrodes – Cunlan Guo (WIS)

16:10 - 16:30  IIC4   Towards Artificial DNA Molecular Motors That Can Walk Over Micrometers – Miran Liber (BGU)

16:30 - 17:00   IIC5     Invited: Supramolecular Ferroelectricity in Biological and Bio-inspired Nanostructures  - Gil Rosenman (TAU)

 

Invited Session IID – (in Hebrew) Education in Modern Materials (Schmidt Hall) Chair: Ron Blonder (WIS)

 

15:00 - 15:30  IID1   Invited: Nanotechnology: welcome to the future  - Ron Blonder (WIS)

15:30 - 16:00  IID2   Invited: Interlayer Commensurability and Sliding in Layered Materials: the Power of the Registry Index - Oded Hod (TAU)

16:00 - 16:30  IID3   Invited: Nanotechnology - Journey through time and space to future drugs- Tziona Elkayam-Cohen (BGU)

16:30 - 17:00  IID4  Invited: Single molecule studies based on nanotechnology and optical methods - Yuval Garini (BIU)

           

17:00 - 17:20            Coffee break (Foyer)

17:20 - 18:10            Award Ceremony and Closing– The Helen and Martin Kimmel Hall

                                Chair: Shachar Richter (TAU)

17:20 - 17:30           Surface Specialization Award and Technician Award*

17:30-17:55             Research Award and mini-lecture

17:55-18:10             Student poster prizes (Roth, Esterman, Greenbaum, and Bloch). A

                                short tribute to the memory of  long-time board member Sefi Bloch

                                and  the field of hydrides, will close the ceremony.

18:15 – 18:45           IVS General Assembly  (Kimmel Hall)

 

 

 

*Sponsored by Edwards Israel Vacuum Ltd.